HAKKIMIZDA
ALTEKS Explosion Proof elektrik malzemeleri üretimine, 1999 yılında sektörde yaşanan boşluğu doldurmak üzere %100 yerli sermaye ile kurularak faaliyetine başlamıştır. 30 yıllık bilgi ve tecrübelerini Türk ve Dünya kullanıcılarının hizmetine sunmuştur. Üretimimiz ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi ve ATEX Üretim Direktifleri kapsamında yapılmaktadır.

Ülkemizde ve dünyada madenlerde, akaryakıt istasyonlarında, petrol istasyonlarında, kimya ve boya sektörlerinde, kereste ve mobilya fabrikalarında, tekstil sektöründe, un fabrikalarında ve konutlara kadar birçok faaliyette, gerek prosesin yapısı gerekse de diğer durumlardan dolayı (bakım, arıza) sızan veya ortaya çıkan gaz, toz veya yanıcı madde buharı gibi nedenler patlayıcı bir ortama zemin hazırlar. Elektrik cihazlarının çıkardığı kıvılcım ve ark bu ortamları tehlikeli hale getirmekte ve patlamalara neden olmaktadırlar. Bu nedenlerle yanıcı ve patlayıcı maddelerin bulunduğu ortamlarda kullanılan elektrik ekipmanları farklı olmak zorundadır. Bu ortamlarda kullanılan cihazlara exproof ekipmanlar adı verilmektedir.

Kimyasal gaz ve toz patlamaları sonucunda can ve mal kayıpları meydana gelmekte, çalışanlar ve işverenler önemli zararlar görmektedir. Bu sebeplerle çeşitli yönetmelik ve standartlarda yapılan değişikliklerle patlayıcı ortamlarda kullanılacak elektrikli ekipmanların exproof (explosion proof, alev sızdırmaz) olması zorunlu hale getirilmiştir. Exproof özellikli cihazlar çalışma esnasında hiçbir şekilde kıvılcım sızdırmadığı için patlamayı önleyebilir.

Ülkemizde patlayıcı ortam oluşabilecek tüm yerlerde ekipman ve koruyucu sistemlerin uygun kategorilere göre seçilmesi ve uygulama şekilleri, 30.06.2012 tarihli 28339  sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 30 Aralık 2006 Tarih ve 26392 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler ile ilgili Yönetmelik ve 30.04.2013 tarih ve 28633 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik kapsamında güvenceye alınmıştır.

ALTEKS Ürünleri mevzuata uygun şekilde üretilerek, sektörün ihtiyacı olan teknik destek, güvenlik esaslarına dayanılarak verilmektedir. Exproof malzeme üretimi, insan canı ve malını gözeterek yapılmaktadır.

ALTEKS, TÜPRAŞ, BOTAŞ, ATAŞ Rafinerileri, Enerji Santralleri, Kimya ve Boya Sektörleri, Havaalanları, TSK kapsamında Patlayıcı Madde Mühimmat Depoları, Parfümeri İmalathaneleri, Konutların Kazan Daireleri gibi tehlikeli yerlerde kullanılacak malzemeleri üreterek başarılı şekilde hizmet vermeye ve sektörde güvenilir bir marka olma özelliği ile büyümeye devam etmektedir. Üretimimiz, ülkemizin zenginliği ve gururudur.

ALTEKS has been established to produce Explosion proof  (Exproof) Electrical Materials in 1999 to fill in the gap on the sector by using 100% domestic capital. Our Quality Management System is certified with ISO 9001:2000, and our Ex-proof manufacturing process is certified with ATEX Directive 94/9/EC. For 30 years ALTEKS has fulfilled a unique role in protecting lives and property in harsh and hazardous (classified) locations by applying its experiences and knowledge. ALTEKS Exproof Equipments to be manufactured  in accordance with  the related international and national regulations (Occupational Health and Safety Law No. 6331 and Regulations) ensure the essential safety to the sector with techical support. Our production is based on keeping attention to public health and safety. ALTEKS provides succesful services to Oil and Gas Sector (TUPRAS, BOTAS, ATAS Refineries), Power Plants, Chemical Industry, Paint and Coating Sector, Airports, Military Storage Facilities, Parfumery Facilities, even Residental Sector (for natural gas boiler rooms) with being reliable brand of exproof material production.

Copyright © Alteks 2015.
Design & Hosting